FX Bülteni

 Fed'in sınırsız varlık alım kararının ardından Dolar endeksindeki (DXY) baskı dün de devam etti ve DXY günü %1,7 düşüşle 99,3 seviyesinden kapattı.(Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Fed'in sınırsız varlık alım kararının ardından Dolar endeksindeki (DXY) baskı dün de devam etti ve DXY günü %1,7 düşüşle 99,3 seviyesinden kapattı. Bu sabah da Dolar baskı altındayken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yatay. Dün 6,40 seviyesinin hafif altında kapatan Dolar / TL ise artıda seyretse de Dolar'ın küresel çapta baskı altında kaldığı ortamda olası yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, kurun 6,4650 seviyesinin altında fiyatlanabileceğini öngörüyoruz. Öte yandan, kurda 6,38 desteğinin kırılması durumunda ise 6,32 seviyesine doğru düşüş ivme kazanabilir.


EUR/USD: Dolar fonlama koşullarının gevşemesiyle Dolar'da baskı devam ederken, parite dün %1,4 oranında prim yaptı ve günü 1,1035 seviyesinden kapattı. Bu sabah da Dolar'da baskı sürerken, parite dünkü kapanış seviyesine yakın seyrediyor. Teknik olarak baktığımızda, kısa vadeli grafiklerde göstergeler aşırı alım bölgesinden çıkma eğilimi gösterirlerken, 1,1065 direnci güçlü gözükmekte. Bu kapsamda, Dolar'da baskı devam etse de parite yaşanan yükselişlerin ardından söz konusu seviyenin altında bir miktar soluklanmak isteyebilir. Aksi durumda, 1,1160 hedef olarak izlenebilir. Diğer yandan, olası kar realizasyonlarında 1,10 seviyesinin altında 1,0920 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.


XAU/USD: Dün dalgalı bir seyir izleyen değerli maden günü 1.631 seviyesinden kapattı. Yaşanan yükselişlerin ardından birkaç gündür soluklanma eğiliminde olan değerli maden bu sabah baskı altındayken, kısa vadeli teknik göstergeler soluklanma eğiliminin devam edebileceğine işaret etmekte. Bu kapsamda, değerli madende 1.591 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Ara destek 1.604 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.650 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Aksi durumda 1.671 ana direnç konumunda.

 

Kaynak:Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

1.6b
Okunma