Tanburi Sadun Aksüt’ün arşivi, İTÜ konservatuarına bağışlandı

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK)Çalgı Bölümü’nde yaklaşık 40 yıl boyunca sayısız öğrenci yetiştirmiş değerli sanatçı, yazar, be steci ve tanburi

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK)Çalgı Bölümü’nde yaklaşık 40 yıl boyunca sayısız öğrenci yetiştirmiş değerli sanatçı, yazar, be steci ve tanburi Sadun Aksüt’ün mesleki yaşamı boyunca oluşturduğu arşivi İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Prof. Ercümend Berker & Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu Kütüphanesi, Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ ne bağışlandı.

Bu kıymetli arşivde önemli bestecilere ait el yazması nota defterleri, fotoğraflar, mektuplar, plaklar, farklı nota yazım teknikleriyle hazırlanmış el yazması eserler, Türkçe ve Osmanlıca yaprak notalar ve matbu eserler ile birlikte kendisinin tanbur hocası olan değerli müzisyen İzzettin Ökte’ye ait tanbur da bulunuyor.

Türk Musikisi tarihine ışık tutacak çok sayıda belge ile gazete haberin de Sadun Aksüt arşivinden ulaşmak mümkün olacak.

25 Ekim 2019 Cuma günü saat 14.30’da yapılacak tören ile arşivden seçilen kıymetli eserlerden oluşan bir sergi ile kısa bir dinleti sunulacak.

Tüm sanatseverler davetlidir.

PROGRAM

Açılış Konuşmaları

Prof. Serpil Murtezaoğlu – İTÜ TMDK Müdürü

Prof. Dr. Mehmet Karaca – İTÜ Rektörü

Müzik Dinletisi

Plaket Töreni

Etkinlik Detayları

Date & Time Etkinlik Başlangıcı:
25/10/2019 14:30 TR
Date & Time Etkinlik Bitişi:
25/10/2019 16:30 TR
Location Mekan: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı/ Maçka Yerleşkesi/34357 Beşiktaş-İstanbul

780
Okunma